Haftanın Gündemi

Ziyaretçi Defteri

Hayırlı olsun 10-08-2013
Yeni web siteniz hayırlı olsun. İyi çalışmalar
Tüm Notlar <-

Üye Girişi

  • Makale gönder
  • E-posta :
  • Şifre :
  •  

Arama

Sosyal Medya

HZ HÜSEYİN'İ ANLAMAK

3649'kez görüntülendi

  HZ HUSEYİNİ ANLAMAK   Evet, Evladı Resul  Kerbelada katledildi. Aslında katledilen sadece o değildi. İslam postuna bürünmüş küfür ve şirk çevreleri Tevhid ve adalet dini olan İslam'ı katlediyorlardı Kerbelada... Bu gün sadece oruç tutularak aşure yapılarak hatırlanan bu katliamın perde arkasında farklı şeyler vardı. Hz Huseyin mevcut rejime başkaldırmış, halkı vergilerle sömüren, adaletsiz paylaşımsız kayırmacı rüşvete yağcılığa dayalı, hilafeti saltanata çevirerek Bizans krallarına Firavunlara Nemrutlara taş çıkartacak saraylarda halktan tamamen uzak yaşayan, ama adı <Müslüman olan> çağının yezitlerine karşı hayatını ve ailesini ve de bir avuç yarenini feda etmişti. O günün yezidi namaz kılmıyor oruç tutmuyor şarap içip kadın oynatıyor diye de kıyam etmemişti Hz Huseyin. Elbette o fiillerde İslam'a göre haram idi suç idi ama öncelikle ferdi ilgilendiren hususlardı. İmam Huseyin Küfe halkının Basra halkının ve genel olarak ümmetin, yezidin ve zorba valilerinin işledikleri zulümden dolayı etmiş oldukları feryada kulak verdi. Ve o çağrıya icabet etti. Peki o günden bu güne değişen nedir?

Yine mazlumlar mazlum, yine muztazaflar  muztazaf.  Günümüzde İslam âlemini yönetenlerin çoğunluğu yezit ve onun atadığı valiler gibi davranmıyor mu? Firavunların halkları fırka fırka böldüğü gerçeğini Rabbimiz 1400 yıl öncesinden bizlere hatırlatırken, Kerbeladan bu yana ümmetin nasıl bölündüğünü görmüyor muyuz? Alevilik ve Sünnilik terimleri Sıffin savaşından sonra ve neticede Hz Âlinin şahadetinden sonra ortaya çıkmamış mı? Allah azze ve celle, Kur'an'a ve Resule iman edip gereğine göre yaşayanlara"

 İnsanları Allah'a çağıran, iyi iş yapan ve «Ben Müslümanlardanım» diyenden daha güzel sözlü kim olabilir?     (Fussilet Suresi 33) ayetle bize Müslüman ismi verirken bu  mübarek ismin  önüne ardına başka başka sıfatlar ekleme ihtiyacı duyanlar ( Sünni Müslüman ,Alevi Müslüman, Laik Müslüman, Demokrat Müslüman, Sosyalist Müslüman, ılımlı Müslüman, Nurcu Müslüman  Adıyaman'cı Müslüman Fethullahçı Müslüman , Radikal Müslüman, Ülkücü Müslüman, Adil düzenci Müslüman  vs vs )  kendileriyle beraber  ümmeti böldüklerini ve  Tevhide aykırı davrandıklarını  görmüyorlar mı.?  Bölünüp parçalanmanın aslında Tevhid dini olan İslam’ı bölmek, Allah’ karşı gelmek ve parçalanmak olduğunu neden görmüyoruz? 

Allah'a ve Resulüne itaat edin ve çekişip birbirinize düşmeyin, çözülüp yılgınlaşırsınız, gücünüz gider. Sabredin. Şüphesiz Allah, sabredenlerle beraberdir.(Enfal Suresi 46. Ayet )

Ayetlerde çok net görüldüğü üzere esas olan Allah'a çağırmak ve salih yani iyi işlerde bulunmak, Allah ve Resule itaat edip çekişmemek ve didişmemek emredilmemiş mi? . Ali İmran Suresindeki şu ayette konunun daha net anlaşılmasına destek vermektedir.

"De ki: "Ey Kitap Ehli, bizimle sizin aranızda müşterek (olan) bir kelimeye (tevhide) gelin. Allah'tan başkasına kulluk etmeyelim, O'na hiç bir şeyi ortak koşmayalım ve Allah'ı bırakıp bir kısmımız (diğer) bir kısmımızı Rabler edinmeyelim." Eğer yine yüz çevirirlerse, deyin ki: "Şahid olun, biz gerçekten Müslümanlarız."  (Ali İmran 64. ayet )

Evet aramızdaki ortak kelime bellidir. Hiçbir yaratılmış tapılmaya peşinden gidilmeye mutlak itaate layık değildir. Ancak Allah'ın seçmiş olduğu Resuller ve onların yolunu yol edinenlere, vahye uydukları müddetçe bağlılık ve itaat vardır. 

İslam tarihini Kur'an' göre değerlendirdiğimiz zaman görürüz ki yaşananlar aslında temelde Hak ve Batıl savaşıdır. Tevhid ve şirk savaşıdır. Bu ilk insanların yaşamaya başladığı günden bu yana devam eden bir süreçtir. Kerbela da olanda bu sürecin içerisinde yer alan en acı sahnelerden bir tanesidir.

Kerbela yı anlamak ve Hz Huseyinin yolunu sürdürmek bu günün yezitlerini iyi tanımaktan ve onlara karşı vereceğimiz mücadeleden geçmektedir. Sömürü yağma düzenlerinin, küresel anlamda sermayeyi elinde tutup insanları tüketim çılgınlığına sürükleyenlerin, çocukları gençleri kadınları erkekleri içi zehir dışı şeker olan elmayla kandıranların kısacası insanları Allah adıyla aldatan ekini ve nesli yok edip kan döken fesat çıkaranların kimler olduğunun Kur'an'i bir bakış açısıyla teşhir edilmesi ve onlarla amansız bir mücadeleye girişilmesi Kerbelayı anlamak ve o yolda mücadele etmek olacaktır...

Bu gün İslam ümmeti içerisinde matem ediyorum diye helallerin haram, haramlarında (Kendilerini zincirle dövüp kan revan içinde kalıncaya kadar ya da bedenlerine verdikleri çeşitli zararlar) helalleştiği görüyor ve bundan şeytanın ve askerlerinin sevincini görmenin üzüntüsünü yaşıyoruz.

Sonuç olarak şunu çok rahat söyleyebiliriz ki "Onlar gelmiş geçmiş bir ümmetti onların yaptıkları onlara sizin yaptıklarınız sizedir" ayetinin verdiği mesaj gereği kendimizi yas tutuyorum diye helak edercesine döveceğimize ve ya başka helaller ve haramlar tayin ederek kendimize eziyetler yapacağımıza var olan gücümüzü sömürücü emperyalist kapitalist ve tüm küfür ve şirk düzenlerinin yıkılması için kullanalım. Kullanalım ki bizler Hz Hüseyin'in çağında yezide karşı vermiş olduğu mücadelenin benzerini yaşamış olalım vesselam.

SELAM ve DUA İLEYazan: Şinasi ULUDOĞAN Ekleme Tarihi: 2013-11-14 , Kategori: Makale

Bir Portre

Bir Ayet

“Onlar kendi canları çektiği hâlde, yiyeceği yoksula, yetime ve esire yedirirler: «Biz sadece Allah rızâsı için yediriyoruz, sizden bir karşılık ve teşekkür beklemiyoruz. Biz, çetin ve belâlı bir günde Rabbimizden (O’nun azâbına uğramaktan) korkarız.» (derler). İşte bu yüzden Allah, onları o günün fenâlığından esirger; (yüzlerine) parlaklık, (gönüllerine) sevinç verir.” (el-İnsân, 8-11)

Hikmetli Bir Söz

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ 1- Bu kitabın indirilişi, Azîz ve Hakîm olan Allah tarafındandır. 2- Emin ol, biz sana kitabı hakkıyla indirdik. Onun için dini yalnız kendisine halis kılarak Allah'a ibadet ve kulluk et. 3- İyi bil ki, halis din ancak Allah'ındır. O'ndan başka birtakım dostlar tutanlar da şöyle demektedirler: "Biz onlara sadece bizi Allah'a daha çok yaklaştırsınlar diye ibadet ediyoruz." Şüphe yok ki Allah, onların aralarında ihtilaf edip durdukları şeyde hükmünü verecektir. Herhalde yalancı ve nankör olan kimseyi Allah doğru yola çıkarmaz. (Zümer 1-3)

Ne Okuyalım

f
Tüm hakları saklıdır © 2013
kerimuludogan@hotmail.com